Sorting
Source
Kościan
(5)
Form of Work
Książki
(4)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(4)
Publikacje popularnonaukowe
(2)
Status
available
(4)
unavailable
(1)
Branch
Kościan - wypożyczalnia
(5)
Author
Przylipiak Wojciech
(3)
Rybarczyk Marek
(1)
Skibiński Paweł
(1)
Year
2020 - 2025
(4)
2010 - 2019
(1)
Time Period of Creation
2001-
(5)
Country
Poland
(5)
Language
Polish
(5)
Audience Group
Dorośli
(1)
Demographic Group
Literatura polska
(2)
Subject
PRL
(2)
Czas wolny od pracy
(1)
Dostępność produktów
(1)
Dwór (grupa osób)
(1)
Dynastie
(1)
Elżbieta II (królowa Wielkiej Brytanii ; 1926-2022)
(1)
Handel detaliczny
(1)
Kapitalizm
(1)
Kultura popularna
(1)
Monarchia
(1)
Odpoczynek
(1)
Odzyskanie niepodległości przez Polskę (1918)
(1)
Podróże
(1)
Praktyki kulturowe
(1)
Sklepy
(1)
Transformacja systemu społeczno-gospodarczego
(1)
Windsorowie (dynastia)
(1)
Wyroby i towary
(1)
Władcy
(1)
Zakupy
(1)
Zaopatrzenie kartkowe
(1)
Zarządzanie czasem wolnym od pracy
(1)
Zmiana społeczna
(1)
Życie codzienne
(1)
Subject: time
1901-2000
(4)
1918-1939
(1)
1945-1989
(1)
1989-2000
(1)
2001-
(1)
Subject: place
Polska
(3)
Wielka Brytania
(1)
Genre/Form
Reportaż
(2)
Biografia
(1)
Opracowanie
(1)
Publicystyka
(1)
Publikacja bogato ilustrowana
(1)
Domain
Historia
(4)
Socjologia i społeczeństwo
(2)
Etnologia i antropologia kulturowa
(1)
5 results Filter
Book
In basket
Zakupy w PRL : w kolejce po wszystko / Wojciech Przylipiak. - Warszawa : MUZA - Sport i Turystyka, 2024. - 381, [3] strony : faksymilia, fotografie, ilustracje, portrety ; 22 cm.
Bibliografia, filmografia, netografia na stronach 379-381.
Czy stojący na wystawie orzeł z kalesonów naprawdę zachęcał do kupowania? Jak można było w zimie przetrwać dwa dni w kolejce po kredens? Od kiedy w sklepach była Coca-cola? Czy naprawdę kioskarki dziurawiły prezerwatywy? Więcej kupowało się książek czy wódki? Jaki ciuch kosztował tyle, co połowa Syrenki i czym pachniało w sklepach Baltony? Gdzie kupujących witały postaci z baśni Ali Baba i czterdziestu rozbójników? Gdzie można było usłyszeć: "czeńcz many”, a gdzie: "E, cwany gapa, nie bądź pan taki specjalista z miodem w uszach, pan tu nie stał!”? Reportaż Wojciecha Przylipiaka to barwna opowieść o zakupowej rzeczywistości okresu 1945-1989. To świat wiejskich GS-ów i przeszklonych domów handlowych, prywatny handel i państwowe molochy. Pewex, Moda Polska i towary spod lady. Autor oddaje głos ludziom po obu stronach lady: kupującym i sprzedawcom. Nie powiela mitów o epoce wiecznego niedoboru, ale buduje z fragmentów zasłyszanych historii świat rzeczywisty, niepozbawiony oryginalności, społecznej inicjatywy, codziennej ekscytacji. To także świat ponadczasowego polskiego designu, mody, która wciąż zachwyca, fantastycznych haseł reklamowych czy neonów. Bywa sentymentalnie, często zabawnie, nieraz przerażająco. Zawsze za to - prawdziwie. [empik.com]
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Kościan - wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 43806 (1 egz.)
Book
In basket
Czas wolny w PRL / Wojciech Przylipiak. - Wydanie 3. - Warszawa : Sport i Turystyka - Muza, 2024. - 382, [2] strony : fotofrafie ; 22 cm.
"Czas wolny w PRL" - W latach 50. młodzi odkryli uroki podróżowania autostopem i z książeczką autostopowicza w ręku ruszyli w Polskę. Inni dopiero oswajali się z wolnymi dniami i na wakacje wybierali się z Funduszem Wczasów Pracowniczych, a udany turnus zależał od pomysłowości kaowca. W latach 60.,kiedy akurat w ramach czynu społecznego nie trzeba było sprzątać ulic albo budować przedszkola, ludzie gromadzili się w domach przy słuchowisku radiowym W Jezioranach albo przed telewizorami, żeby obejrzeć Bonanzę lub Wojnę domową. W latach 70. Polacy chętnie korzystali z wypoczynku na coraz liczniejszych polach campingowych, gdzie z trudem zdobyte namioty sąsiadowały z przyczepami campingowymi Niewiadów. Podczas festynów organizowanych z okazji świąt 22 lipca i 1 maja zajadali się watą cukrową, którą popijali wodą z saturatora. Gdy sprzyjała pogoda korzystali z nadwiślańskich plaż i uroków ogródków działkowych. W wolnych chwilach odwiedzali bibliobusy, kina (również te objazdowe),kluby prasy i książki czy ośrodki Praktyczna Pani. Młodzież przesiadywała na podwórkowym trzepaku, dziewczynki grały w gumę, chłopcy w kapsle. W latach 80. „odkryli” komputer i wideo. Czas wolny w PRL. To on w ogóle istniał? A może było go za dużo? Jedno jest pewne: relaks w nieoczywistym świecie minionej epoki to towar nieco wybrakowany. Czas wolny w PRL miał różne oblicza. Jedni zdawali się na to, co proponowały władze. Inni nie pozwalali się zamknąć w sztywnych ramach peerelowskiego „jedynie słusznego” relaksu i płynęli osobnym nurtem. Książka Wojciecha Przylipiaka to pełen anegdot reportaż o wypoczynku po pracy i szkole, na co dzień i od święta, słowem o wolnych chwilach obywateli w ich ludowej ojczyźnie.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Kościan - wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 43747 (1 egz.)
Book
In basket
Sex, disco i kasety video : Polska lat 90. / Wojciech Przylipiak. - Warszawa : Muza Sport i Turystyka, 2021. - 333, [3] strony : fotografie, ilustracje ; 22 cm.
Bibliografia, netografia na stronach 331-333.
Książka Wojciecha Przylipiaka to reportaż o rzeczywistości lat 90. Nie ma tu wielkiej polityki, są za to codzienne rozrywki, zwyczajne pasje, ekscytacje i nadzieje Polaków tamtych lat. To książka o pokoleniu, ludziach, opowiedziana przez ich historie.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Kościan - wypożyczalnia
All copies are currently on loan: sygn. 43932 (1 egz.)
Book
In basket
Elżbieta II : ostatnia taka królowa / Marek Rybarczyk. - Wydanie I. - Warszawa : Muza Sport i Turystyka, 2022. - 333, [3] strony : fotografie ; 21 cm.
Bibliografia na stronach 331-333.
Kiedy w 1952 roku jako młodziutka kobieta wstępowała na tron, dała umęczonym wojną Brytyjczykom iskierkę nadziei, że znów będą wielkim narodem. I rzeczywiście tak się stało. Tak narodził się mit Elżbiety II, dla której zawsze liczyła się przede wszystkim jej „Firma”, a życiową dewizą stały się słowa: „Nigdy się nie poddawaj!”. Jak naprawdę wygląda życie królowej i jej monarchii? Co sprawia, że fascynuje nie tylko Brytyjczyków, a jej losy śledzi niemal cały świat? Co przez wszystkie lata jej panowania działo się za kulisami teatru Windsorów? Czym kieruje się w swoich decyzjach ostatnia prawdziwa monarchini Zachodu? Co ją motywuje? Czemu temat abdykacji jest dla niej tak trudny? Książka Marka Rybarczyka nie tylko odpowiada na pytania, które stawiają sobie obecnie wszyscy Brytyjczycy i wielbiciele monarchii, ale przede wszystkim szkicuje sylwetkę Elżbiety II, jakiej dotąd nie znaliśmy: fanki kryminałów o Herkulesie Poirot, żony, która z żarliwej szczenięcej miłości szybko przeszła do chłodnego małżeństwa z rozsądku, czy matki, która chyba nigdy nie rozumiała własnego dziecka. Autor analizuje jej życiowe wybory, konflikty, popełnione błędy i skrywane dramaty. To próba pewnego rysopisu psychologicznego i politycznego królowej zmierzająca do ukazania choćby niektórych cech złożonego charakteru Elżbiety II na tle dziejów jej monarchii. To w końcu dążenie do zrozumienia tej postaci, symbolu historycznej ciągłości Zachodu, władczyni, która z żelazną wolą broni monarchii i tradycyjnych wartości.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Kościan - wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 43549 (1 egz.)
Book
In basket
Polska 1918 / Paweł Skibiński. - Warszawa : Sport i Turystyka - Muza, 2018. - 607, [1] strona : faksymilia, fotografie, mapy, portrety ; 25 cm.
Na okładce podtytuł: polityka i życie codzienne.
Indeks.
Uwagi bibliograficzne na stronach 591-592. Indeks.
To się wydarzyło 100 lat temu… Jak wówczas żyli nasi pradziadowie? Z jakimi wyzwaniami u progu niepodległości musieli się zmierzyć? Jakie zadania ich czekały w dziedzinach takich jak: prawo, transport, kultura, religia, zdrowie i oczywiście polityka. Co działo się w największych miastach: Lwowie, Wilnie, Warszawie, Krakowie, Poznaniu? W dwudziestu dziewięciu rozdziałach będących odrębnymi esejami autor przybliża zagadnienia ważne w pierwszych miesiącach i latach niepodległej Polski. Poznajemy warunki życia ludności, życie społeczne, nowe polskie uczelnie, organizacje kobiece, stowarzyszenia, salony literackie. Autor kreśli portrety pierwszych reprezentantów narodu w Sejmie Ustawodawczym oraz najważniejszych postaci niepodległej Polski. Mimo licznych trudności był to okres fascynujący. Rok 1918 to początek krótkiego okresu polskiej niezależności, który może stanowić dla nas wszystkich inspirujący punkt odniesienia. Był to bowiem czas, jedyny między XVIII wiekiem a rokiem 1989, w którym Polacy sami budowali podwaliny swego życia zbiorowego. Nasi przodkowie byli wówczas tacy, jacy mogli i chcieli być, a dzień, w którym nadeszła niepodległość, trwale zapisał się w ich pamięci.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Kościan - wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 43123 Historia Polski (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again